Rok szkolny 2019/2020

Witamy Was po kolejnej przerwie wakacyjnej. W naszej bibliotece oprócz książek pietrzą się podręczniki, które odpieracie. Pamiętajcie, by je obłożyć i dbać o nie, aby z końcem roku oddać je nam w dobrym stanie.
Nasza biblioteka służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły.
Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice, którym polecamy ciekawe książki z zakresu: wychowania, terapii pedagogicznej, dysleksji itd. Celem biblioteki jest rozwijanie czytelnictwa i przygotowanie uczniów do samokształcenia i samodzielnego wyszukiwania informacji. Biblioteka wspiera realizację szkolnego programu dydaktyczno-wychowawczego. Działalność biblioteki służy też rozwijaniu zainteresowań uczniów.
Biblioteka powstała w roku szkolnym 1954/1955 wraz z rozpoczęciem nauczania w obecnym budynku szkoły. Od tego czasu biblioteka systematycznie wzbogaca swoje zbiory,  wystrój i formy pracy z czytelnikiem. Mamy konkursy stałe (fotograficzny „Człowiek i książki”) oraz okolicznościowe (zgodne z planem pracy biblioteki). Kolejny raz zapraszamy uczniów klas IV-VI do Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Księgozbiór rozbudowywany jest w oparciu o fundusze z Rady Rodziców, ze szkoły oraz dary od indywidualnych czytelników. Zbiory nie są duże, ale jest wiele nowości wydawniczych i serii poszukiwanych przez czytelników. Ze względu na mały lokal biblioteki zbiory są systematycznie selekcjonowane, a liczba woluminów jest stała i wynosi ponad 7500 pozycji.
Obecnie w bibliotece gromadzone są książki (z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej oraz pedagogicznej), czasopisma (Świerszczyk, Biblioteka w Szkole, Życie Szkoły),  CD i DVD. Wyodrębnione są książki dotyczące Gdyni i regionu. W bibliotece udostępniane są także podstawowe dokumenty szkoły: statut, program wychowawczy, wewnątrzszkolny system oceniania.
Wypożyczalnia działa w oparciu o autorski program „Koliberk”. Obejmuje on takie procesy biblioteczne jak: gromadzenie, opracowanie, udostępnianie, wyszukiwanie, statystykę. Program umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie zbiorów oraz skrócenie czasu pomiędzy zakupem książki, a udostępnieniem jej czytelnikom. Na bieżąco rozbudowywana jest komputerowa baza księgozbioru. Czytelnicy mają do dyspozycji elektroniczne katalogi: autorski, tytułowy, systematyczny i podmiotowy. Jest także katalog serii wydawniczych.

Życzymy wszystkim Czytelnikom wielu miłych chwil z książką.

Prosimy Czytelników o używanie zakładek i odkładanie przeglądanych książek na miejsce, zachowanie ciszy i terminowe oddawanie wypożyczonych zbiorów.
Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy ofiarowują książki do szkolnej biblioteki i promują modę na czytanie.

Nauczyciele bibliotekarze – Wiesława Cząstka i Katarzyna Mejer

Poniedziałek  7.45-15.45
Wtorek           7.45-15.45
Czwartek       7.45-15.45
Piątek            7.45-15.45

• w środę biblioteka jest nieczynna
Regulamin korzystania z biblioteki
  1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły.
  2. Korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne.
  3. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone zbiory, w tym także darmowe podręczniki wraz z załączonymi do nich płytami CD/DVD, mapami, planszami itd., i w razie ich zgubienia lub zniszczenia zobowiązany jest je odkupić. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia całego podręcznika.
  4. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego przechodzi z naszej szkoły do innej, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki i rozliczyć się z wszystkich wypożyczonych zbiorów.
  5. W bibliotece należy zachowywać się cicho i kulturalnie, odnosić się
    z szacunkiem do innych czytelników.
  6. Nie wolno korzystać z telefonów komórkowych i spożywać posiłków.
  7. Ze zbiorów multimedialnych można korzystać tylko w bibliotece.
  8. Uczeń, który nie przestrzega regulaminu biblioteki może zostać czasowo pozbawiony prawa korzystania z biblioteki.
  9. Czytelnik może wypożyczyć książki tylko na swoje nazwisko i nie może przekazywać ich innej osobie.
  10. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki, w tym jedną lekturę.
  11. Lektury i wydawnictwa albumowe wypożyczane są na dwa tygodnie,
    a pozostałe książki na miesiąc. Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania terminu zwrotu książek.
  12. Na okres wakacji, w wyznaczonym terminie, wszystkie zbiory muszą zostać zwrócone do biblioteki.
  13. Korzystanie z komputera (stanowisko dla ucznia) odbywa się pod nadzorem bibliotekarza.
  14. Z kącika czytelniczego korzystamy tylko podczas lekcji.
  15. W środy biblioteka jest nieczynna dla uczniów.
Wykaz lektur
LEKTURY KLASA 1

1. Brzechwa, Brzechwa dzieciom
  2. Chotomska, Pięciopsiaczki
  3. Kasdepke, Detektyw Pozytywka
  4. Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
  5. Tuwim, Wiersze dla dzieci
  6. Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach

LEKTURY KLASA 2

1. H.Ch. Andersen, Królowa Śniegu
  2. Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
  3. Cz. Centkiewicz, Zaczarowana zagroda
  4. Makuszyński, 120 przygód Koziołka Matołka (księga I)
  5. Papuzińska, Asiunia

2. H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
  3. Mickiewicz, Pan Tadeusz
  4. E. Schmitt, Oskar i pani Róża
  5. Sienkiewicz, Quo vadis?
  6. Żeromski, Syzyfowe prace
Konkursy organizowane przez bibliotekę w roku szkolnym 2019/2020

Wykaz konkursów już we wrześniu 2019. Zapraszamy Was do zapoznawania się z naszymi propozycjami i brania udziału w konkursach.

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.