+48 58 629 39 30/ +48 573 006 705 dwudziestka@sp20gdynia.pl

Już kolejny raz zmierzyliśmy się na zajęciach z polskim wynalazcą. Ostatnim dwóm spotkaniom towarzyszyła postać Stefana Drzewieckiego – niebywale uzdolnionego inżyniera. Zaprojektował on pierwszą łódź podwodną z napędem elektrycznym i zainstalował w niej (jako pierwszy) peryskop, wynalazł kilometromierz, a także dromograf, czyli urządzenie samoczynnie rysujące kurs statku. Był też zafascynowany lotnictwem i z jego inicjatywy powstały tunele aerodynamiczne pod Paryżem.
Młodzi Fizycy biorąc udział w programie „Być jak Ignacy” zajmowali się, co prawda mniej inspirującymi kwestiami, niż łodzie podwodne i tunele aerodynamiczne, ale mieli za to sporo zabawy. Tworzyli łódki z papieru, sprawdzali doświadczalnie, z której strony wiejący wiatr w żagle pomaga w ruchu łódki, a kiedy przeszkadza. A także ćwiczyli swe zdolności manualne podczas wiązania węzłów marynarskich.
A gdy już zrobiliśmy to, co nam polecono, zabraliśmy się za nasz ulubiony sprzęt do doświadczeń i tworzyliśmy łuki elektryczne w szkolnej maszynie elektrostatycznej 😉