+48 58 629 39 30/ +48 573 006 705 dwudziestka@sp20gdynia.pl

HISTORIA I PATRON

Wielki Kack, nasza Szkoła i patron – obejrzyj

 

Szkoła w Wielkim Kacku istniała już przed wojną. W 1935 r., kiedy budowano szosę Gdynia – Warszawa, budynek jej stanął na rozwidleniu trasy, bez boiska i podwórka, które zabrano pod zabudowę nowej arterii.
W 1945 roku po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie, rozpoczęto naukę w dwóch prywatnych izbach, bez podstawowych pomocy naukowych i mebli, w paru ławkach…

Kierownikiem ówczesnej szkoły i jej wielce oddanym pedagogiem był Walerian Szefka – człowiek, który nie bacząc na piętrzące się kłopoty i problemy, nie licząc własnego czasu, wysiłku i zdrowia podjął trud zorganizowania szkoły powszechnej.

Początkowo mieściła się ona w baraku. W 1950 roku uchwalono i zatwierdzono decyzję o budowie nowej szkoły.

26 listopada 1952 roku w obecności władz, nauczycieli, uczniów, mieszkańców Wielkiego Kacka dokonano uroczystego wmurowania Aktu Erekcyjnego Szkoły. Do budowy przystąpiono wspólnie, bo jakże nie pomóc własnym dzieciom.

1 maja 1954 roku przyłączono gminę Wielki Kack do miasta Gdyni, a kierownik szkoły – Walerian Szefka po raz pierwszy przystąpił do przygotowywania projektu organizacyjnego Szkoły Podstawowej nr 20 w Gdyni. W roku szkolnym 1954/55 Szkoła Podstawowa nr 20 w Gdyni rozpoczęła swoją działalność.

W ciągu 60 lat istnienia szkoły kierowali nią:

Walerian Szefka
mgr Leon Drywa
Edmung Dąbrowski
mgr Władysław Humla
Ireneusz Wróblewski
mgr Jan Ziółkowski

Od 1990 roku do września 2015 roku funkcję dyrektora szkoły pełniła Barbara Dysarz, a zastępcą jest Iwona Nitychoruk Małgorzata Gabryelewicz.

Od 1 września 2015 r. dyrekrorem szkoły jest Marta Szymańska.

Ważnym wydarzeniem było nadanie szkole imienia 2 Morskiego Pułku Strzelców. Uroczystości odbyły się 9 maja 1984 roku.
Żołnierze tego pułku dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej 2MPS i przekazali szkole sztandar.
My, każdego roku pamiętamy o patronach naszej szkoły. Zawsze, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego składamy kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 2 Morskiego Pułku Strzelców.
Dbamy o pielęgnowanie historii i tradycji szkoły. Staramy się, m.in. podczas „Urodzin Szkoły” przypominać naszą historię i patrona. Gościmy także grupę rekonstrukcyjną
2 Morskiego Pułku Strzelców. W ciekawy sposób zapoznają nas z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierza 2 Morskiego Pułku Strzelców. Historią pułku, osobą dowódcy – Ignacym Szpunarem, walką w obronie Gdyni, a nawet mamy okazję spróbować żołnierskiej zupy.

W 1991 roku otworzyły się przed szkołą nowe możliwości – przejęła ją Gmina.
Szkoła pięknieje i rozwija się. Osiągane przez nas efekty kształcenia i wychowania są coraz wyższe. Od kilku lat wyniki sprawdzianu klas szóstych są najwyższe lub drugie z kolei w Gdyni. Wystarczy też wspomnieć sukcesy naszych uczniów w licznych konkursach szkolnych i międzyszkolnych – zajrzyjcie do działu Sukcesy szkoły, aby się o tym przekonać.

Dzięki pełnej poświęcenia pracy nauczycieli i innych pracowników szkoły podejmuje się u nas wiele inicjatyw, które pozwalają właściwie planować proces edukacyjny uczniów.

Realizowane innowacje pedagogiczne sprawiają, że atrakcyjnie wygląda zarówno oferta zajęć obowiązkowych, jak i pozalekcyjnych. Nie sposób nie wspomnieć naszych imprez – kalendarz ich jest bogaty. Cieszą się one dużą popularnością i mają stałych fanów.
Nic więc dziwnego, że dostać się do naszej szkoły uczniom spoza rejonu nie jest łatwo.

Od 2012 uczymy się w rozbudowanej szkole. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Barbary Dysarz cieszymy się nowym skrzydłem szkoły. Korzystają z niego przede wszystkim uczniowie klas I i II oraz świetlica szkolna. Przybyło nam 6 sal lekcyjnych, świetlica i sala wielofunkcyjna.
Dysponujemy też 13 salami, salą gimnastyczną, biblioteką, jadalnią w „starym” skrzydle szkoły. W naszej szkole uczy się ponad 500 uczniów.