+48 58 629 39 30/ +48 573 006 705 dwudziestka@sp20gdynia.pl

Drodzy rodzice,
Wieczór to czas, kiedy zwalniamy, wyciszamy się. Trudno jest znaleźć odprężenie, czas, spokój i siły w ciągu dnia na wytłumaczenie dziecku niektórych jego zachowań i emocji. Zwłaszcza kiedy sami jesteśmy pod wpływem emocji w obecnej sytuacji to całkiem zrozumiałe. Wieczorem natomiast dla dzieci jak i dla nas łatwiej jest spojrzeć z dystansem na sytuację z minionego dnia. Dlatego też moja propozycja dla Państwa na dzisiejszy wieczór, to położyć się razem do łóżka i spróbować puścić wodzę wyobraźni. Opowiedzieć dziecku bajkę ! Własną, wymyśloną bajkę. Inspiracji do bajki poszukajcie Państwo w wydarzeniach minionego dnia. Z czym dziecko miało trudność? W jakiej sytuacji się sfrustrowało? Wymyślcie Państwo postać, która przeżyje podobne trudności, jakich dziś doświadczyło Wasze dziecko, a zakończenie bajki niech stanowi dobre rozwiązanie tej sytuacji, czyli wskazówki dla dziecka jak sobie poradzić kolejnym razem.
Możemy zachęcić dzieci do opowiedzenia nam własnej bajki. Wspiera to rozwój wyobraźni, myślenia przyczynowo-skutkowego i planowania. To co dziecko nam opowie, może być ważne pod względem jego emocji i doświadczeń z dzisiejszego dnia. Pamiętajmy, że od poprawnego wymawiania słów, ważniejsza jest teraz bliskość.
Zapraszam do kontaktu rodziców, którzy chcieliby otrzymać przykładowe bajki, które wykorzystuje się do bajkoterapii. Chętnie przekaże również instrukcję jak samodzielnie napisać bajkę terapeutyczną dla swojego dziecka.

Psycholog szkolny – Marta Rybus