ROK SZKOLNY 2022/2023

XXII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

POD HASŁEM „Książka to ogród”

w Szkole Podstawowej nr 20 w Gdyni

Termin: 1.06.2023 – 7.06.2023

Klasy I – III

1.06 – czwartek

oficjalne otwarcie XXII Tygodnia Czytania Dzieciom przez wychowawców w poszczególnych klasach edukacji wczesnoszkolnej poprzez odczytanie wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”

codzienne czytanie literatury dziecięcej przez wychowawczynie świetlicy – zajęcie relaksacyjne

– dzieci z klas I-III mogą przebrać się za postać z ulubionej bajki lub wykonać pracę plastyczno-techniczną „Tajemniczy ogród…”

* warto pamiętać i wspomnieć dzieciom/poczytać…, że właśnie w Dniu Dziecka (1 czerwca) przypada rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego (1915 – 2006) – poety, który nigdy nie utracił dziecięcej ciekawości, Kawalera Orderu Uśmiechu, autora pięknych, mądrych wierszy, a wśród nich tego najsławniejszego:

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje (…)”

2.06 – piątek

– wychowawczynie wraz ze swoimi uczniami realizują projekt „Czytanie na polanie” w II turach:

* lekcje poranne – 3 godzina lekcyjna

* lekcje popołudniowe – 7 godzina lekcyjna

„Akacja promująca czytelnictwo – Czytanie na polanie „

Zachęcamy do udziału  w Ogólnopolskiej Akcji Czytanie na Polanie. Akcja jest skierowana do uczniów, nauczycieli…
Akcja polega na zorganizowaniu imprezy czytelniczej w jednym wybranym przez placówkę dniu między 1-20 czerwca 2023 roku, a jej realizacja odbywa się na świeżym powietrzu. Społeczność placówki przychodzi tego dnia z kocami lub poduszkami i w wybranym miejscu na zewnątrz organizują przestrzeń czytelniczą. Można czytać dowolną książkę.

Głównym celem tej inicjatywy jest promocja czytelnictwa wśród dzieci oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

5.06 – poniedziałek

– „Dzień rodzinnego czytania” – wychowawczynie i dzieci poszczególnych klas zapraszają krewnych uczniów na dowolnie wybraną lekcję do czytania swoich ulubionych książek

codzienne czytanie literatury dziecięcej przez wychowawczynie świetlicy

– rozstrzygnięcie Konkursu rodzinnego „Zakładka do książki” – prezentacja zakładek na holu

6.06– wtorek

– „Starsi koledzy młodszym…” -uczniowie klasy VIIIe czytają młodszym kolegom swoje ulubione wiersze z dzieciństwa, wolontariusze będą odwiedzać dzieci w salach, w II turach:

* lekcje poranne – 9.00 – 10.00

* lekcje popołudniowe – 13.00 – 14.00

7.06. – środa

spotkanie na sali wielofunkcyjnej o godzinie 10.45 z Dyrekcją szkoły i Panią sekretarką– czytanie dzieciom klas Ia, Ib, Ic. Klasy, które są w tym czasie w szkole mogą także skorzystać z tego spotkania.

* recytacja wierszy laureatów Konkursu recytatorskiego – klasy I, II, III

* galeria prac plastycznych – Konkursu „Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w obrazach” (przez cały tydzień na holu)

* prezentacje książek, które wykonały dzieci w ramach projektu wychowawczyń świetlicy „Świat bajek”

codzienne czytanie literatury dziecięcej przez wychowawczynie świetlicy